Jak odhalit zdroje znečištění vzduchu v domácnosti


Zdá se vám, že sezóna alergií letos přišla trochu brzy? Nebo vás možná bolí hlava od té doby, co jste si přinesli domů nový koberec? Tyto problémy a s nimi související příznaky mohou být způsobeny vzduchem ve vašem domě. Domy mohou generovat překvapivě velké množství znečišťujících látek. Jakékoliv změny v domácnosti, jako je pořízení nového mazlíčka nebo použití jiného čisticího rozpouštědla, mohou mít významný dopad na kvalitu ovzduší (a naše zdraví).


Vzduch, který dýcháme, je jemnou rovnováhou několika klíčových „ingrediencí“ a mnozí z nás si neuvědomují, že i malé změny mohou tuto rovnováhu zcela narušit. To poté může vést k bolestem hlavy, ospalosti, kýchání a dalším příznakům. Špatná kvalita vzduchu v interiéru může být problém, který teprve začínáte rozpoznávat, anebo s ním vaše rodina bojuje už dlouho. Ať tak či onak, prvním krokem k vyřešení problému je vysledování zdroje. Níže je několik tipů, jak zjistit, odkud může znečištění ve vašem domě pocházet a co s tím můžete udělat.


1. Venkovní vzduch

Úroveň znečištění může různě kolísat v průběhu sezóny i každý den. Můžete si všimnout, že množství pylů se na jaře zvyšuje, nebo možná, že během dopravní špičky je venku více smogu. Nemůžete kontrolovat venkovní znečištění, ale měli byste vědět, že může ovlivnit i kvalitu vnitřního vzduchu v různé míře. To znamená, že když otevřete dveře a okna ve svém domě, možná dovnitř vpustíte více než jen čerstvý vzduch. V případě, že je kvalita vzduchu venku špatná, můžete udržováním zavřených dveří a oken dočasně předejít znečištění uvnitř.


2. Špatné větrání

Znečišťující látky se mohou dostat dovnitř i přes špatnou izolaci či nejrůznější „praskliny“ v domě. Energeticky úsporné budovy mohou pomoci zabránit průniku venkovního znečištění dovnitř. Stejným způsobem pak ale dochází ke znečištění uvnitř, které se nedostane ven. Proto je také důležité správně nainstalovat (a udržovat) větrací systémy.


3. Nedávné změny v interiéru

Jakékoliv změny v domě mohou mít vliv na kvalitu ovzduší. Alergie mohou být bohužel vyvolány i nepravděpodobnými předměty a časem stráveným s našimi chlupatými přáteli. Proto bychom měli věnovat pozornost jakýmkoli změnám. Máte doma nového čtyřnohého člena domácnosti? Jeho srst může přispět ke znečištění vnitřního vzduchu, protože alergeny ze srsti zvířat mohou zůstávat ve vzduchu (a držet se i na nábytku) více než prach nebo jiné typy alergenů. Nové koberce, nový nábytek, nové matrace, dokonce i nové spotřebiče, to vše může emitovat těkavé organické sloučeniny (VOC) v procesu známém jako off-gassing.


Je relativně běžné, že lidé věří, že znečištění vzduchu uvnitř přichází zvenčí. Ve většině případů tomu tak ale pravděpodobně není. Zde je 5 zdrojů znečištění vnitřního ovzduší:


  • Rostliny — Počkat, cože??? Neměly by rostliny naopak vzduch čistit? Do jisté míry tomu tak je, ale pokud ve vašem domově není mnoho rostlin, pak je nepravděpodobné, že by měly pozitivní dopad na vnitřní vzduch. Některé rostliny pomáhají vzduch čistit, ale pokud mají květy a uvolňují pyl, pak by mohly také působit jako spouštěč alergie a naopak přispívat ke znečištění vnitřních prostorů.

  • Osvěžovače vzduchu - Název se bude zdát trochu ironický, když se dozvíte, že tyto voňavé vonné předměty by mohly ve skutečnosti emitovat škodlivé těkavé látky. Navzdory jejich příjemné vůni, byste měli nejprve zvážit jejich umístění v interiéru, zvláště pokud žijete s někým, kdo je citlivý a mohlo by mu to způsobit dýchací obtíže.

  • Čisticí prostředky – Opět se jedná o položky, které jste pravděpodobně zakoupili, abyste udrželi svůj domov svěží a čistý. Takže, jak je možné, že způsobuje znečištění? Mohou být účinné v eliminaci bakterií a obklopovat vás příjemnou vůní, ale většina čisticích prostředků používá drsné chemikálie, které také emitují těkavé látky. Proto je dobré zaměřit se na výběr prostředků přirozenějších, které budou udržovat váš domov i vzduch čistší.

  • Podlahy - Prošel váš dům v poslední době rozsáhlou rekonstrukcí? Pokud ano, nové materiály použité k renovaci podlah, mohou být důvodem vašich bolestí hlavy a / nebo potíží se spánkem. Mnoho lidí si neuvědomuje, že stavební materiály používané ve stavebnictví mohou také emitovat znečišťující látky, které často dráždí dýchací cesty.

  • Plíseň – Tohle asi není něco, co byste si do svého domu přinesli úmyslně. Pokud je však uvnitř moc vlhko, mohly by spóry plísní rychle růst.


4. Prach

Prach je známý tím, že se hromadí na těžko dostupných površích a skládá se z mnoha dráždivých látek (včetně pylu, zvířecí srsti, kouřových částic, půdy...). Udržování vašeho domova bez prachu může být náročné, ale pomůže to zajistit, aby tyto částice neznečišťovaly vzduch. Zde je krátký seznam ploch, na které se při úklidu zaměřit:


· Dveře a okenní rámy

· Stropní ventilátory

· Rámy postelí

· Dekorace

· Pod nábytkem


Monitoring vzduchu pro domácnost

I když můžete mít určité podezření, odkud pochází znečištění vzduchu u vás doma, je obtížné detekovat konkrétní zdroje bez monitoru kvality ovzduší. Monitor kvality vzduchu, například Laser Egg+ Chemical, má senzory, které dokážou měřit znečišťující látky, jako jsou PM 2,5 a VOC (těkavé organické sloučeniny). To znamená, že nepřetržitě sleduje jakékoli venkovní znečištění, které se může plížit dovnitř, nebo vám pomůže odhalit, zda nové produkty vyzařují znečišťující látky, které mohou dráždit vaše dýchací cesty. Pomocí senzorů můžete provést důkladný monitoring a detekci přesného umístění i příčiny znečištění. S monitorem jste tak lépe vybaveni k identifikaci konkrétních problémů s kvalitou ovzduší a k plánování řešení těchto problémů.


Tip: Monitorujte vzduch v určitých časových obdobích

Je důležité sledovat změny kvality vnitřního vzduchu v průběhu času, protože hodnoty mohou kolísat. Můžete si všimnout, že v určitých denních dobách dochází ke změnám. Pokuste se je odhalit, jakmile se objeví. Mohou být korelovány s určitým chováním. Například, všimnete si nárůstu, když vaříte? Uklízíte? Všechny tyto aktivity mohou kvalitu vzduchu ovlivnit.


Tip: Monitorujte vzduch na určitých místech

Různé prostory ve vašem domě jsou používány pro různé účely a je pravděpodobné, že budou obsahovat různé druhy (a množství) znečišťujících látek. Proto je důležité sledovat vzduch na více než jednom místě. Pokud máte například v kuchyni vysoké hodnoty, může to souviset s vařením. Nebo pokud monitor kvality vzduchu vykazuje vysoké hodnoty v blízkosti otevřeného okna, může to znamenat, že se znečišťující látky dostávají dovnitř zvenku. Většina lidí si neuvědomuje, že pokoje sousedící s garáží nebo nad garáží mají tendenci obsahovat vyšší úroveň výfukových plynů od parkujících vozidel.


Pokud si všimnete obecně vysokých úrovní v jedné místnosti ve srovnání s jinou, bez konkrétního zdroje, viníkem může být koberec nebo dokonce barva na stěně. Další věc, kterou je dobré mít na paměti, je, že pokud žijete v bytovém domě, ostatní obyvatelé budovy a jejich aktivity mohou ovlivnit kvalitu ovzduší i v tom vašem.


Závěr

Špatná kvalita ovzduší v interiéru je relativně komplikovaný problém. Každý dům má různé výzvy v oblasti kvality vnitřního ovzduší, které závisí na jeho umístění, použitých stavebních materiálech a tom, co se děje uvnitř. Prvním krokem k pochopení a řízení vzduchu ve vašem domě, je možnost přesně problém diagnostikovat. Pokud jste schopni zjistit, co se děje s vnitřním vzduchem, můžete začít pracovat na vyřešení problému.

9 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše