Jaký vliv může mít znečištěný vzduch na zdraví našich dětí?


Znečištění ovzduší je často diskutovaným tématem a stupňujícím se problémem, bez ohledu na to, kdo jste nebo kde žijete. Děti jsou obzvláště citlivé na znečištění ovzduší, protože stále rostou, vyvíjejí se a chovají se jinak než dospělí. To vše má za následek zvýšená zdravotní rizika způsobená právě znečištěným vzduchem.


Expozice takovému znečištění se může okamžitě projevit na našem zdraví - například kašlem nebo dušností. Existují ale také dlouhodobá rizika, která mimo jiné mohou zahrnovat sníženou funkci plic a rozvoj chronických respiračních onemocnění. Znečištění ovzduší může také zhoršit stávající respirační problémy, jako je astma, vrozené plicní poruchy nebo respirační infekce.

Index kvality ovzduší (AQI) je běžně používané měření látek znečišťujících ovzduší, obvykle je jeho hodnota nižší než 100 přijatelná (kromě mimořádně citlivých jedinců a populací).


U některých dětí a lidí nad 50 let/s dýchacími potížemi by však AQI mohl potenciálně představovat zdravotní problém. S rostoucí hodnotou AQI se obecně doporučuje, aby citliví jedinci snížili námahu a vyvarovali se častým venkovním aktivitám. I nižší úrovně znečištění mohou způsobit kašel, respirační problémy, nepohodlí nebo únavu. Je proto nezbytné, aby rodiče (děti) byli schopni rozpoznat tyto příznaky způsobené znečištěným ovzduším.


Nová matrace, nábytek nebo domácí mazlíček?

Znečišťující látky ve vnějším ovzduší nejsou jedinou hrozbou – ve vnitřních prostorách mohou být totiž stejně nebezpečné a jejich výskyt je relativně častý. Více se můžete dočíst v článku Jak odhalit zdroje znečištění vzduchu v domácnosti. Použité stavební materiály, nábytek, zvířecí srst, cigaretový kouř a mnoho dalších faktorů může způsobit znečištění a nedostatečným větráním může dojít k jeho zachycení uvnitř.


Je důležité být aktivní při identifikaci potenciálních oblastí rizika, a to nejen jako rodič. Dokonce i dětská ložnice může být hostitelem řady zdrojů znečištění. Například nové matrace mohou emitovat těkavé organické sloučeniny (VOC). Ložní prádlo zase může obsahovat prachové částice, které tělesné teplo a pohyb mohou „nastartovat“. Děti a kojenci mohou trávit více času v posteli a jejím okolí, a právě něco tak zdánlivě neškodného, jako je postel, může mít negativní dopad na respirační funkce vašeho dítěte.


Čistší domov = bezpečnější domov

Existuje hned několik strategií, které mohou rodiče uplatnit na ochranu svých dětí. Tou nejlepší, kterou mohou rodiče podniknout, je myslet a jednat jako jednotlivec a zároveň člen komunity.

Děti tráví většinu času doma nebo ve škole, takže prvním krokem v boji se znečištěným ovzduším je lepší informovanost o vzduchu a obecně environmentálních hrozbách. Identifikujte zdroje znečištění ve vlastním domě a okolním prostředí. Čím lépe pochopíte, odkud toto znečištění pochází, stejně jako jeho potenciální účinky v krátkodobém i dlouhodobém měřítku, tím více budete vybaveni k řešení hlavní příčiny problému.


Dobrý monitor kvality vzduchu může pomoci určit přesné zdroje znečištění a sledovat je v reálném čase. Například ty od společnosti Kaiterra nepřetržitě pracují s cílem zajistit co nejvyšší komfort díky včasné detekci a upozornění na změnu teploty nebo vlhkosti. Pod palcem mají i zvýšenou hladinu prachu, oxidu uhličitého nebo těkavých látek – dle vašich preferencí.

Za zdravější a kvalitnější prostředí

Jako člen komunity můžete pracovat na tom, abyste své přátele, rodinu, rodiče a kolegy v práci vzdělávali o zdrojích a řešeních znečištění ovzduší. Zapojte se do řešení témat a nebojte se oslovit třeba i zástupce města, místní správy či vedoucích představitelů vaší komunity za účelem zlepšení a zkvalitnění života ve vašem městě.


Spolehlivým řešením pro čistý jsou také speciální čističky vzduchu či ventilátory. Například ty od značky Bezpečný vzduch čistí nejen vzduch, ale i povrchy, a to za vaší přítomnosti, aniž by jakkoliv narušily rodinnou pohodu doma nebo pracovní proces v kanceláři – ba naopak! Bezpečné a komfortní zázemí je přímo elixírem pro produktivitu a kreativitu.
10 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše